12 listopada 1989 roku w Krzyżowej odprawiono Mszę św. pojednania między narodami polskim i niemieckim. Z okazji 30. rocznicy odbyły się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. Miały one charakter międzynarodowy i ekumeniczny.
Uroczystej Mszy Św, przewodniczył – podobnie jak 30 lat temu – arcybiskup Alfons Nossol, z diecezji opolskiej. Podczas homilii biskup senior wspomniał historię małżeństwa Helmutha i Freyi von Moltke, którzy w ramach „Kręgu z Krzyżowej” zawiązywali ruch oporu przeciwko nazistom, narodowemu socjalizmowi i Hitlerowi.
Ksiądz Jarosław Mrówczyński, sekretarz grupy kontaktowej episkopatów Niemiec i Polski ze strony polskiej, podkreślił, że ci małżonkowie dali „niezwykłe świadectwo chrześcijańskiej miłości”.
– Ich ogromna miłość do Chrystusa staje się takim świadectwem zarówno dla protestantów i katolików, i to miłość do Chrystusa i odkrycie Ewangelii dawały im siłę przetrwania i walki o słuszną sprawę – mówił duchowny.
Eucharystia była koncelebrowana przez arcybiskupa Bambergu Ludwiga Schicka, metropolitę katowickiego Wiktora Skworca oraz biskupa świdnickiego Ignacego Deca.
W uroczystości wzięli udział także ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel, współprzewodniczący grupy kontaktowej episkopatów Niemiec i Polski, miejscowi biskupi oraz przedstawiciele środowisk protestanckich i władz samorządowych.
12 listopada 1989 roku, we Mszy św. w Krzyżowej uczestniczyli ze strony niemieckiej kanclerz Helmut Kohl oraz ze strony polskiej premier Tadeusz Mazowiecki.
IAR