Jak komunikować się z chorymi neurologicznie?
Komunikacja z pacjentami chorymi neurologicznie, nowe kierunki w neurobiologii oraz pomoc osobom chorym onkologicznie – to niektóre z tematów Sesji Warsztatowo-Szkoleniowej, która od 4 listopada trwa na Jasnej Górze. Uczestniczą w niej księża kapelani posługujący w szpitalach, domach opieki społecznej oraz w hospicjach.
Jest to okazja do poszerzenia swojej wiedzy medycznej oraz pogłębienia wiary – mówi Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Arkadiusz Zawistowski.
– Zaprosiliśmy księdza, który jest psychoonkologiem i ma duże doświadczenie ponieważ sam był kapelanem w dużym onkologicznym szpitalu, a dziś wykłada na Uniwersytecie Medycznym. Chce się z nami podzielić zagadnieniem dotyczącym stresu w życiu kapelanów z powodu ich pracy, kontaktów i relacji – jak sobie z nim radzić – poinformował ks. Zawistowski. Wspomniał, że neurolog poruszy również zagadnienie nowych przesłanek neurobiologii.
– Okazuje się, że można biologicznie wytłumaczyć stany duchowe – zauważył ks. Zawoistowski.
Neurolog dr Michał Kępa poruszy temat komunikowania z osobami chorymi neurologicznie np. po udarach.
– Tacy ludzie mogą mieć często afazje, czyli nie wypowiadać słów. Słyszą, ale nie można się z nimi komunikować – zwrócił uwagę ks. Zawistowski.
Konferencje poświęcone współpracy z Duchem Świętym głosi ks. Krzysztof Guzowski.
Księża kapelani powrócili do polskich placówek służby zdrowia w roku 1989. Ich obecność reguluje artykuł 5. Konkordatu, między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.
O spotkaniu mówi ks. Arkadiusz Zawistowski:
Magdalena Gronek