Posłuchaj:
Rozmowy z Temidą 2023 kontynuują ideę audycji z poprzednich lat. Przedstawiają słuchaczom w przystępny sposób wybrane zagadnienia prawne w kontekście społecznym, kulturowym, filozoficznym i historycznym. Przyjazna forma audycji sprzyja zrozumieniu niekiedy trudnych tematów, które pojawiają się w przestrzeni publicznej. Tegoroczny cykl, podejmuje tematy:
• które nie pojawiły się dotychczas w cyklu,
• w których doszło do znaczących zmian w ostatnim czasie,
• ważne kontekstowo, które będą emitowane w okresach poprzedzających wydarzenia, których dotyczą.
Informacje o zeszłorocznej edycji:
Cykl w 2022, ze względu na wydarzenia w Ukrainie, poświęcony był w całości zagadnieniom militarnym w perspektywie prawnej.
Prawo to paragrafy, ustępy, wyroki, sentencje, ale także szereg pojęć, których znaczenie nie zawsze jest zbieżne z ich potocznym rozumieniem. Dlatego stałym elementem audycji w 2022 r. był Słownik Temidy, w którym Karolina Stachacz-Bartosik wyjaśniała najważniejsze hasła związane z omawianymi tematami.
Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Prawnik Magdalena Miernik wyjaśni, czy na poziomie prawnym rozróżnia się symbole narodowe i symbole państwowe oraz co decyduje o wyglądzie symbolu narodowego – tradycja, zwyczaj, a może jednak konkretne zapisy prawne?
Dr Paweł Błażewicz, Główny Specjalista z Biura Prezesa IPN z Wydziału Komunikacji Społecznej wyjaśni, czy prawo jest niepodważalne i niezbędne, a jego cechą jest niedoskonałość.
Prof. Jan Żaryn, historyk, wyjaśni, czym jest zamach stanu i co jest jego celem. Odpowie, czy zawsze jest dziełem opozycji, a także jak należy interpretować stan wojenny.
Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn wyjaśni, czym jest bezpieczeństwo informacyjne państwa i wojna informacyjna, a także czy może stać się ona substytutem tradycyjnego konfliktu zbrojnego.
Profesor Grzegorz Łęcicki, Dyrektor Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW, odpowie, czy film może mieć wpływ na poglądy i zachowania widzów w realnym świecie, a także czym są kody kulturowe i kiedy możemy mówić o wypaczanie rzeczywistości oraz historii.
Prokurator Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, opowie o Biurze Poszukiwań i Identyfikacji oraz o śledztwach przeciwko Narodowi Polskiemu.
Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn wyjaśni, czym jest szpiegostwo, czego dotyczy i jak zostaje się szpiegiem.
Profesor Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu, odpowie, w jaki sposób można znieważyć Naród i Polskę, kto jest powołany do wyjaśniania tych spraw, a także jakie kary grożą za takie przestępstwa.
Filip Konopczyński z Działu Badań Rynku i Opinii NASK wyjaśni, ile osób na świecie i w Polsce korzysta z mediów społecznościowych, a także jak przedstawiają się tendencje dotyczące ich użytkowania – czy coraz więcej osób chce chronić swoją prywatność?
Rozmowy z Temidą 2022. Filmy:
Radiowa interwencja
Zadanie dofinansowane ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej Funduszu Sprawiedliwości w zakresie przeciwdziałania przyczynom przestępczości dla jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających dla osiągnięcia zysku, w tym stowarzyszeń, fundacji, organizacji i instytucji na lata 2020 -2023, w ramach Programu Przeciwdziałania Przyczynom Przestępczości na lata 2019-2023.
Wartość dofinansowania 1 396 790,57 zł, całkowitą wartość zadania 1 425 296, 50 zł.