Reprywatyzacja kamienicy przy Polnej 46 unieważniona
Komisja weryfikacyjna unieważniła reprywatyzację kamienicy przy ulicy Polnej 46 w centrum Warszawy. Decyzję podjęto jednogłośnie. Nieruchomość ma wrócić pod zarząd miejski.
Członkowie komisji uznali, że decyzja z 2000 roku została podjęta z naruszeniem przepisów administracyjnych. Jak mówi jeden z członków komisji Łukasz Kondratko, miejscy urzędnicy nie brali pod uwagę stanowiska mieszkańców. Podkreślił on, że sprawą tej reprywatyzacji zajmowali się także sami urzędnicy ratusza, którzy dopatrzyli się nieprawidłowości przy wydawaniu decyzji. Inny członek komisji, Sebastian Kaleta zwrócił uwagę, że zarządcą zreprywatyzowanego mienia był kuzyn polityka PO i byłego prezydenta Warszawy Marcina Święcickiego. Podkreślił, że mieszkańcy skarżyli się na pracę zarządcy, zarzucając mu między innymi organizowanie planów filmowych, co w znacznym stopniu utrudniało normalne funkcjonowanie.
Komisja weryfikacyjna podjęła też decyzję o przekazaniu odszkodowań mieszkańcom, którzy ucierpieli podczas reprywatyzacji. Zadośćuczynienia dotyczą między innymi dwóch lokatorów kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16. Jak mówi przewodniczący komisji Patryk Jaki, jest to zadośćuczynienie za wielkie krzywdy. Zaznaczył jednocześnie, że stołeczny ratusz nie musi wykładać pieniędzy na odszkodowania z własnego budżetu. Powinien jedynie przeznaczyć odzyskane przez komisję pieniądze. Pochodzą one od osób zamieszanych w tak zwaną dziką reprywatyzację, którym komisja nakazała zapłatę tytułem zwrotu nienależnych zysków.
W sumie komisja weryfikacyjna podjęła jedenaście decyzji o odszkodowaniach. Wcześniej podjęte, podobne decyzje były zaskarżane przez stołeczny samorząd do sądu administracyjnego.
We wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał decyzję komisji weryfikacyjnej z 26 marca 2018 roku, uchylającą reprywatyzację nieruchomości przy ulicy Łochowskiej 38 w Warszawie. Sąd oddalił skargi miasta i beneficjentów reprywatyzacji ze względu na wydanie decyzji reprywatyzacyjnej wobec osoby zmarłej.
Sprawa Łochowskiej 38 była jedną z głośniejszych, jaką zajmowała się komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji. Ratusz zwrócił nieruchomość 9 grudnia 2011 roku na podstawie wniosku kuratora, reprezentującego Józefa Pawlaka, przedwojennego właściciela nieruchomości przy Łochowskiej 38. Według akt sprawy kurator reprezentował osobę zmarłą, ponieważ Józef Pawlak według dokumentów zmarł w 1949 roku. To zdaniem sądu uniemożliwia przyjęcie skarg i uchylenie decyzji komisji weryfikacyjnej.
Wyrok uzasadniła sędzina Małgorzata Boniecka-Płaczkowska. „Wprawdzie kodeks postępowania administracyjnego nie zawiera przepisu, który stwierdzałby, że osoba zmarła nie może być stroną w sprawie. Jednak wynika to z samej konstrukcji pojęcia strony i jej zdolności prawnej, którą ocenia się według przepisów prawa cywilnego” – powiedziała Małgorzata Boniecka-Płaczkowska.
W związku z oddaleniem skarg na decyzję komisji weryfikacyjnej strony mogą odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
IAR