Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę bitwy pod Lenino. Rozegrała się ona między polską 1 Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w składzie sowieckiej 33. Armii a Wehrmachtem.
W walkach, których rocznica obchodzona była w PRL jako Dzień Ludowego Wojska Polskiego, ubyło ponad 3 tysiące żołnierzy, z czego ponad pięciuset poległo. Straty dywizji wyniosły blisko 24 procent stanu osobowego i procentowo przewyższały straty 2. Korpusu Polskiego poniesione w walkach o Monte Cassino.
„Ogromna ofiara życia złożona na polu bitwy pod Lenino jest bardzo znamienna” – napisał w liście do uczestników uroczystości szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. List odczytał pułkownik Artur Frączek.
Przed południem w w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiono mszę święto w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W homilii biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podkreślił, że nie wolno zapomnieć o polskich żołnierzach, którzy przelewali krew za ojczyznę.
Po nabożeństwie, przed grobem Nieznanego Żołnierza odbył się Apel Poległych. Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów.
IAR