Papież spotkał się z uczestnikami Światowego Święta Rodzin w Dublinie
Papież spotkał się z uczestnikami Światowego Święta Rodzin w Dublinie. Odbywa się ono na stadionie Croke Park. Hasło spotkania to “Ewangelia rodziny: radość dla świata”. Franiszek przyleciał w sobotę przed południem do Irlandii z dwudniową wizytą. Rozmawiał z przedstawicielami władz kraju, odwiedził ośrodek pomocy dla bezdomnych i ubogich rodzin prowadzony przez kapucynów, spotkał się też za zamkniętymi drzwiami z ośmioma osobami, które były w przeszłości molestowane przez katolickich duchownych. Wieczorem papież przybył na Święto Rodzin.
Zwracając się do uczestników spotkania Franciszek powiedział, że zgromadzili się w Dublinie na rodzinnej uroczystości dziękczynienia Bogu za to kim są – jedną rodziną w Chrystusie, rozproszoną po całej ziemi:
TŁUMACZENIE:
Kościół jest rodziną dzieci Bożych. Rodziną, w której radujemy się z tymi, którzy się radują i płaczemy z tymi, którzy cierpią lub czują się powaleni przez życie na ziemię. Rodziną, w której wszystkich otacza się opieką, ponieważ w chrzcie Bóg, nasz Ojciec, uczynił nas wszystkich swoimi dziećmi.
Papież podkreślił, że lubi mówić o świętych „z sąsiedztwa”, o wszystkich zwykłych ludziach, którzy są odblaskiem obecności Boga w życiu i historii świata:
TŁUMACZENIE:
Powołanie do miłości i do świętości nie jest czymś zarezerwowanym dla nielicznych uprzywilejowanych. Także teraz, jeśli mamy oczy otwarte, możemy to dostrzec wokół nas. Jest ona milcząco obecna w sercach tych wszystkich rodzin, które oferują miłość, przebaczenie i miłosierdzie, gdy widzą, że jest to potrzebne, i czynią to cicho, bez fanfar.
W Światowym Spotkaniu Rodzin aktywnie uczestniczą Polacy. Dzielą się doświadczeniem polskich duszpasterstw i przypominają oni o dziedzictwie Jana Pawła II. Wśród uczestników jest polski misjonarz, werbista o.Bartłomiej Parys, który dla Radia Warszawa relacjonuje z Dublina wczorajsze słowa Papieża Franciszka podczas spotkania z rodzinami.
W Dublinie w Światowym Spotkaniu Rodzin uczestniczy ponad tysiąc Polaków.
IAR/Mikołaj Michalecki