Mija 98 lat od Bitwy Warszawskiej, zwanej też cudem nad Wisłą. W sierpniu 1920 roku wojsko polskie dowodzone przez Józefa Piłsudskiego pokonało Armię Czerwoną pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną zapewniło naszemu krajowi niepodległość na blisko 20 lat i równocześnie uchroniło Europę Zachodnią przed bolszewikami i rewolucją komunistyczną.
W 1999 roku na Cmentarzu Ofiar Wojny w Radzyminie modlił się papież Jan Paweł II. Mówił wtedy, że bitwa 1920 roku była wielkim zwycięstwem wojsk polskich, wymodlonym przez naród.
Jan Paweł podkreślił, że oddając hołd bohaterskim żołnierzom Bitwy Warszawskiej spłaca także własny dług wdzięczności.
Jan Paweł II podkreślił, że żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej oddali życie, broniąc wolności nie tylko Ojczyzny, lecz także Europy.
Bitwa Warszawska była najważniejszym starciem wojny polsko-bolszewickiej, wywołanej przez Rosję radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w podległe republiki. Wojna toczyła się od lutego 1919 roku, została zakończona zawieszeniem broni w październiku 1920 roku, ostatecznie zaś – podpisaniem traktatu w Rydze 18 marca 1921 roku.
W Bitwie Warszawskiej śmierć poniosło 4,5 tysiąca polskich żołnierzy. Straty sowietów wyniosły około 25 tysięcy zabitych i 60 tysięcy wziętych do niewoli.
IAR