Franciszek: cała nasza modlitwa rozgrywa się w przestrzeni Trójcy Przenajświętszej
O konieczności i znaczeniu świętych znaków celebracji eucharystycznej mówił papież Franciszek podczas środowej audiencji ogólnej. Ojciec Święty przypomniał, że msza święta składa się z dwóch części: liturgii słowa i liturgii eucharystycznej, które tak ściśle łączą się ze sobą, że stanowią jeden akt kultu.
Papież zauważył, że znak krzyża, który czyni kapłan na początku mszy świętej, powinien nam uświadomić, że akt liturgiczny dokonywany jest „w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
Tłumaczenie:
(Cała modlitwa, jeśli tak można powiedzieć, rozgrywa się w przestrzeni Trójcy Przenajświętszej – w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego – która jest przestrzenią nieskończonej komunii; jako swój początek i jako cel ma miłość Trójjedynego Boga, ukazaną i daną nam w Krzyżu Chrystusa.)
Franciszek dodał, że poprzez śpiew, oddanie przez kapłana czci ołtarzowi, znak krzyża, pozdrowienie liturgiczne wyraża się wspólna wiara i wzajemne pragnienie przebywania z Panem i przeżywania jedności z całą wspólnotą.
– Niech Jezus narodzony w Betlejem błogosławi wam i waszej Ojczyźnie – powiedział papież Franciszek pozdrawiając Polaków podczas audiencji.
W środowej audiencji, która odbyła się w auli Pawła VI w Watykanie, wzięło udział około pięciu tysięcy wiernych z całego świata.
KAI