Abp Hoser: ciało ludzkie jest świątynią Boga i powinno być chowane w całości
Ze względu na warunki higieny, zdrowie publiczne, czy trudności z pozyskiwaniem terenów pod cmentarze Kościół Katolicki uznaje kremację jako jeden ze sposobów grzebania zmarłych. Mimo to większość Polaków wciąż wybiera tradycyjną formę pochówku.
Na takie decyzje mają wpływ zarówno doświadczenia II wojny światowej, jak i wielowiekowa tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Zdaniem arcybiskupa Henryka Hosera to dobra tendencja. Nie możemy zapominać, że ludzkie ciało stanowiło świątynię Ducha Świętego, o czym często zapominają mieszkańcy zachodniej Europy.
Kościół katolicki optuje za grzebaniem zwłok ludzkich w ziemi cmentarzy. Za zwyczajem tym przemawia zarówno fakt, że ciało Chrystusa było złożone w nowym grobie, jak również wiara w zmartwychwstanie po śmierci w czasie ostatecznym.
– Cmentarz to miejsce sakralne – przypomina biskup Marek Solarczyk.
Wyrazem łączności duchowej ze zmarłymi jest nasza modlitwa za ich duszę, w tym ofiarowanie w ich intencji daru odpustów.
Odpust zupełny można uzyskać pod zwykłymi warunkami za nawiedzenie cmentarza bądź kościoła w dniach od 1 do 8 listopada.
Zwykłe warunki to przypomnijmy: stan łaski uświęcającej oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
Magdalena Gronek