29 kwietnia obchodzimy 72. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. Jest to jednocześnie Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Dachau pełnił funkcję głównego obozu dla duchownych z Kościołów katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wedle szacunków Kościoła katolickiego, do Dachau zesłano łącznie 2794, (w tym 1773 z Polski) zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich.
Przewodniczący Episkopatu Polski – abp Stanisław Gądecki, zwraca uwagę, że duchowieństwo było grupą najbardziej prześladowaną podczas II wojny światowej. Straty wśród osób duchownych, w niektórych diecezjach sięgały nawet 80%.
Abp Gądecki podkreśla heroiczną postawę ówczesnych duchownych
Ogólnopolskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego odbywają się w sobotę (29. kwietnia) w Kaliszu. Ten dzień został ustanowiony przez Episkopat Polski jako kontynuacja corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau. Duchowni, którzy przeżyli obóz koncentracyjny, co roku 29 kwietnia przybywają do sanktuarium w Kaliszu, aby dziękować za cudowne ocalenie za wstawiennictwem św. Józefa.
episkopat.pl
foto: wikipedia.org