Po wejściu w życie nowej ustawy o TK rząd opublikował dwadzieścia jeden wyroków
Weszła w życie nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Według Prawa i Sprawiedliwości, które było autorem projektu, przepisy miały zakończyć kryzys trwający wokół tej instytucji.
Problem w tym, że – w zeszłym tygodniu – kilkanaście przepisów nowej ustawy zostało uznanych przez Trybunał za niekonstytucyjne. Rząd zapowiedział jednak, że nie wydrukuje tego wyroku, bo wydany został z naruszeniem prawa.
Kolejny etap sporu wokół trybunału komentował na antenie Radia Warszawa doktor Kamil Zaradkiewicz. Konstytucjonalista stwierdził, że obecnie najistotniejszą rolę będą odgrywać decyzje poszczególnych sędziów.
Kwestia wydrukowania ostatniego wyroku pozostaje sprawą otwartą – ocenił dr Zaradkiewicz.
Nowa ustawa stanowi między innymi, że pełen skład orzekający Trybunału liczy jedenastu sędziów, zaś niepełny – pięć lub trzy. Sprawy będą rozpatrywane według kolejności wpływu wniosków, ale prezydent może zarządzić wyjątek.
Ponadto ustawa zakłada, że zostaną opublikowane wyroki Trybunału ogłoszone po 10 marca tego roku. Przed południem ukazało się dwadzieścia jeden orzeczeń wydanych po tej dacie. Nie zostały opublikowane dwa dotyczące ustaw o TK.
fot. trybunal.gov.pl