68 Światowy Dzień Trędowatych: choroba wciąż zbiera swoje żniwo
Wkrótce 68 Światowy Dzień Trędowatych. Co roku obchodzony jest w Kościele katolickim w ostatnią niedzielę stycznia. Jest to okazja do przypomnienia o chorobie, która mimo iż została zapomniana w krajach wysoko rozwiniętych, to wciąż zbiera żniwo.
Jak tłumaczy prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau, Kazimierz Szałata podstawą walki z trądem jest poprawa warunków życia ludzi w ubogich krajach.
– Od lat 80. ubiegłego wieku jest to choroba uleczalna. Mimo to na świecie każdego roku notuje się około ćwierć miliona nowych zachorowań. Dziś już wiemy, że same leki nie wystarczą i potrzebna jest poprawa warunków bytowania ludzi w najbiedniejszych rejonach świata. Dlatego w ramach walki z trądem budujemy studnię – mówi.
Centralnym punktem uroczystości Światowego Dnia Trędowatych będzie poświęcenie tej studni.
– Centralne obchody tegorocznego Światowego Dnia Trędowatych odbędą się na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ważnym punktem tych obchodów będzie poświęcenie studni, która została ufundowana przez Fundację Polską Raoula Follereau. Dla mnie jest to bardzo wzruszająca uroczystość, dlatego że ta studia będzie nosić imię mojej mamy – „Marianna” – dodaje.
Inicjatorem Światowego Dnia Trędowatych jest francuski filozof, podróżnik i misjonarz Sługa Boży Raoul Follereau. Jest on obchodzony od 1954 roku w około 150 krajach na świecie. W tym roku przypada 31 stycznia.
Greta Laura Sulik