6 tysięcy wolontariuszy i pracowników pomocy społecznej włączyło się w pomoc seniorom
„Około 6 tysięcy wolontariuszy i pracowników pomocy społecznej włączyło się w pomoc osobom starszym w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów” – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Korpus działa od tygodnia, a na uruchomioną dla seniorów infolinię 22-505-11-11, zadzwoniło i poprosiło o pomoc 6,5 tysiąca osób.
– Seniorzy powinni pozostawać w domu, ale nie oznacza to, że są pozostawieni samym sobie – podkreśliła Marlena Maląg na konferencji prasowej. Przypomniała, że rząd przygotował rozwiązania organizacyjno-finansowe, by sprawnie realizować program wsparcia seniorów. Przypomniała, że przekazano na ten cel poprzez wojewodów 100 milionów złotych. Poinformowała też, iż do pomagania seniorom w trudnym czasie pandemii zgłosiło się ponad 50 organizacji młodzieżowych.
Pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej Piotr Mazurek zwrócił uwagę, że młodzi ludzie bardzo chętnie włączają się w pomoc seniorom i czują potrzebę solidarności międzypokoleniowej.
Jedną z organizacji, która włączyła się w tę akcję jest Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego.
Jak podkreślał działający w niej Szymon Szurlej, okres pandemii to czas egzaminu dla młodego pokolenia, egzaminu z odpowiedzialności ale przede wszystkim solidarności.
– Musimy dbać o bezpieczeństwo naszych seniorów, osób nam szczególnie bliskich, bo przecież mówimy tu o naszych babciach, dziadkach, sąsiadach, osobach często zasłużonych dla kraju i dla społeczności lokalnych – mówił Szymon Szurlej. Dodał, że akcja „Wspieraj Seniora” jest bardzo ważna i zachęcił wszystkie młodzieżowe organizacje, by się w nią włączyły.
Dla wolontariuszy uruchomiona została strona wspierajseniora.pl. Osoby chcące włączyć się w pomoc osobom starszym mogą też kontaktować się z ośrodkami pomocy społecznej.
Program wspierania seniorów zakłada dostarczenie do ich domów niezbędnych produktów, takich jak artykuły spożywcze czy środki higieny. Seniorzy mogą też poprosić o pomoc na przykład w sprawach urzędowych, jeśli ich zakres nie wymaga udostępnienia danych wrażliwych, czy na przykład o wyprowadzenie psa.
IAR