53 lata temu zmarł ojciec Pio, włoski stygmatyk, święty Kościoła katolickiego
23 września 1968 roku zmarł ojciec Pio z Pietrelciny, włoski stygmatyk i mistyk, święty Kościoła katolickiego. Kapucyn został beatyfikowany przez papieża świętego Jana Pawła II w 1999 roku, a kanonizowany – w 2002 roku.
Francesco Forgione, znany jako święty Ojciec Pio z Pietrelciny, żył w latach 1887-1968. Zasłynął jako spowiednik o szczególnym darze rozeznania sumień. Wiele osób podróżujących do San Giovanni Rotondo na półwyspie Gargano, gdzie mieszkał i nauczał, zawdzięczało mu duchową przemianę, liczne były też przypadki nawróceń i uzdrowień. 20 września 1918 roku zakonnik otrzymał stygmaty – trwałe znaki Męki Pańskiej na dłoniach, stopach i boku. Rany zagoiły się po 50 latach, na krótko przed jego śmiercią w 1968 roku.
Ojciec Pio przeżywał też objawienia, miał dar bilokacji. Przejawiał szczególną troskę o chorych i cierpiących. Z jego inicjatywy w połowie lat 50. XX wieku w San Giovanni Rotondo powstał nowoczesny szpital – „Dom Ulgi w Cierpieniu”, który obecnie jest jedną z prestiżowych placówek medycznych we Włoszech.
Przez kilkadziesiąt lat prawie codziennie pod oknem mieszkania ojca Pio w San Giovanni Rotondo gromadziły się tłumy ludzi czekających na naukę lub krótkie słowo. Zakonnik odpowiadał na te oczekiwania, dając nadzieję i pocieszenie.
Ojciec Pio został kanonizowany 16 czerwca 2002 roku. W uroczystości na placu św. Piotra w Rzymie wzięło udział 300 tysięcy wiernych z całego świata.
W homilii święty Jan Paweł II mówił o pokorze, miłości i poświęceniu zakonnika.
„Jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie” – te słowa Chrystusa papież uznał za syntezę życia zakonnika.
Rok 2018 był w Kościele jubileuszowym rokiem świętego Ojca Pio w związku z 100. rocznicą ukazania się na jego ciele stygmatów i 50. rocznicą śmierci świętego. San Giovanni Rotondo odwiedził wówczas papież Franciszek.
W Polsce od 5 do 11 grudnia 2018 roku miała miejsce peregrynacja relikwii świętego Ojca Pio. Dotarły one prosto z San Giovanni Rotondo we Włoszech. Ich tygodniowa peregrynacja po naszym kraju zakończyła się na Jasnej Górze.
Ojciec Pio w latach 70. założył Grupy Modlitwy, później nazwane jego imieniem. Działa ich obecnie ponad trzy tysiące w około 60 krajach. Zrzeszają łącznie blisko trzy miliony członków. Istnieje też kilkadziesiąt parafii pod wezwaniem świętego.
Jeszcze za życia ojca Pio miasteczko San Giovanni Rotondo stało się tętniącym życiem centrum pielgrzymkowym. Dziś do tamtejszego Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej rocznie przyjeżdża około 7-8 milionów osób, co stawia je w rzędzie najliczniej odwiedzanych miejsc kultu świata. Włoski kapucyn, który za życia unikał rozgłosu, jest obecnie jednym z najpopularniejszych świętych nie tylko we Włoszech, ale także na świecie.
Wspomnienie liturgiczne świętego przypada 23 września.
IAR