41. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
41 lat temu, 2 czerwca 1979 roku, papież Jan Paweł II przybył z pierwszą pielgrzymką do ojczyzny. Było to wielkie wydarzenie, ponieważ biskup Rzymu pierwszy raz odwiedził Polskę w jej tysiącletnich dziejach. Była to także pierwsza wizyta głowy Kościoła rzymsko-katolickiego w kraju rządzonym przez komunistów.
Papież przebywał w Polsce od 2 do 10 czerwca 1979 roku. Odwiedził m.in. Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice i Kraków. Uczestniczył w uroczystościach 900. rocznicy śmierci Świętego Stanisława ze Szczepanowa. W Belwederze rozmawiał z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem.
Odprawił mszę świętą na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Był też w Nowym Targu. W spotkaniu z papieżem i mszy świętej na krakowskich Błoniach wzięło udział ponad 2 miliony ludzi, było to jedno z największych zgromadzeń religijnych w historii naszego kraju.
Hasło pielgrzymki brzmiało: „Gaude Mater Polonia”, jednak od początku wizycie towarzyszyły historyczne już słowa papieża wypowiedziane na placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Zostały one odebrane jako wezwanie do przemian ustrojowych i wolnościowych w naszym kraju.
Komunistyczne władze zaangażowały do obsługi papieskiej pielgrzymki rzesze tajnych współpracowników, w samym Krakowie aż 480 osób. Agenci Służby Bezpieczeństwa przenikali do kościelnych służb porządkowych, i aby ograniczyć liczbę uczestników spotkań z papieżem, niszczyli karty wstępu na msze święte. Telewizja Polska nadawała jedynie fragmenty spotkań, ograniczając się do bliskich planów, a wśród zgromadzonych najczęściej pokazywano osoby starsze lub zakonnice.
Pobyt Jana Pawła II w Polsce w czerwcu 1979 roku miał ścisły związek z późniejszymi demokratycznymi zmianami w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Niedługo, rok po tej pielgrzymce, powstała Solidarność.
IAR