40 lat temu został kanonizowany o. Maksymilian Maria Kolbe
![40 lat temu został kanonizowany o. Maksymilian Maria Kolbe 40 lat temu został kanonizowany o. Maksymilian Maria Kolbe](https://radiowarszawa.com.pl/wp-content/uploads/2022/10/Projekt-bez-tytulu351-1024x576.png)
10 października 1982 roku papież Jan Paweł II kanonizował ojca Maksymiliana Marię Kolbego. Franciszkanin zginął śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Ojciec Kolbe zmarł w bunkrze głodowym, 14 sierpnia 1941 roku, oddając dobrowolnie życie za innego więźnia. Miał 47 lat.
Ojciec Maksymilian Kolbe był założycielem największego klasztoru i twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie koło Warszawy. Utworzył także ruch maryjny „Rycerstwo Niepokalanej” i prowadził działalność misyjną w Chinach, Indiach oraz Japonii.
Podczas II wojny światowej Niemcy dwukrotnie aresztowali ojca Kolbego. Za drugim razem trafił do więzienia na Pawiaku, a stamtąd w maju 1941 roku został przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670. W lipcu, po ucieczce jednego z więźniów, Niemcy postanowili ukarać dziesięciu innych, zamykając ich w bunkrze głodowym. Wśród nich był Franciszek Gajowniczek, ojciec dwojga dzieci. Ojciec Kolbe zgłosił się za niego. Zmarł po dwóch tygodniach, dobity zastrzykiem trucizn. Jego ciało spalono w obozowym krematorium. Uratowany przez niego więzień doczekał wyzwolenia w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.
W 1971 roku papież Paweł VI ogłosił ojca Maksymiliana błogosławionym, a w 1982-gim Jan Paweł II zaliczył go do grona świętych męczenników, jako tego, który poniósł śmierć w obronie wiary chrześcijańskiej i cnót ewangelicznych.
Ojciec Maksymilian Kolbe wydawał w Polsce między innymi pismo „Rycerz Niepokalanej” i popularny „Mały Dziennik”, które poruszały nie tylko tematy religijne, ale także społeczne, polityczne i kulturalne. Tuż przed II wojną światową „Rycerz Niepokalnej” był tygodnikiem o nakładzie miliona egzemplarzy.
Niepokalanów stał się największym klasztorem katolickim na świecie. W chwili wybuchu wojny było tam 700 zakonników i kandydatów. Klasztor był światowym ośrodkiem Rycerstwa Niepokalanej. Od 1938 roku posiadał własną radiostację, stał się też znaczącym katolickim ośrodkiem prasowym.
O życiu i działalności ojca Kolbego opowiada między innymi, film „Dwie korony” w reżyserii Michała Kondrata z 2017 roku.
14 sierpnia 2018 roku ojciec Kolbe został ogłoszony patronem ziemi oświęcimskiej. Dekret w tej sprawie podpisał prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynał Robert Sarah.
IAR