Dziś obchodzimy 30-tą rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej, w skład której oprócz Polski wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja. Z inicjatywy polskiego ambasadora w Watykanie odbyła się uroczysta msza w intencji sojuszu politycznego.
Z opublikowanego dziś raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w latach 1991-2019 PKB Grupy wzrósł o 155%. Natomiast od 1995 do 2019 roku wartość eksportu towarów wzrosła ponad 19-krotnie, importu 16-krotnie. Inwestycje w środki trwałe rosły 3-krotnie szybciej niż w krajach Unii Europejskiej – 15.
Kierownik zespołu handlu zagranicznego w Instytucie, Marek Wąsiński podkreślił, że ostatnie 30-lecie dla naszego regionu było okresem niesłychanego sukcesu gospodarczego. Dodał, że w 2019 roku PKB na mieszkańca stanowił blisko 72 procent poziomu tak zwanej starej Unii.
– Ale patrząc na państwa południa Europy, ten wzrost był jeszcze większy – w 2019 roku udało się osiągnąć poziom 86 procent – powiedział.
Wśród wyzwań, które stoją przed Grupą wskazał między innymi te związane z demografią. W ostatnich 30 latach Grupa odnotowała spadek wielkości populacji o blisko pół procent.
– Co prawda jest to spadek niewielki, ale w porównaniu z krajami starej UE wychodzi ono niebywale na minus dla V4 – w państwach starej piętnastki wzrost w tym czasie wyniósł 12 procent – zaznaczył.
Region Grupy Wyszehradzkiej jest szóstą siłą gospodarczą i trzecim rynkiem konsumenckim w Europie.
Z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej w bazylice watykańskiej została odprawiona uroczysta msza święta. Uczestniczyli w niej ambasadorowie państw członkowskich przy Watykanie. Mszę celebrował arcybiskup Jan Romeo Pawłowski z Sekretariatu Stanu, kierujący pracami nuncjatur. Nabożeństwo było inicjatywą polskiego ambasadora Janusza Kotańskiego.
– Uznaliśmy, że należy zacząć od złożenia wieńca przy grobie świętego Jana Pawła II, który zawsze powtarzał, iż Europa musi oddychać dwoma płucami, że zaczęło się od Unii Lubelskiej, a trzeba dojść do Unii Europejskiej – powiedział ambasador.
Janusz Kotański podkreślił, że Grupa Wyszehradzka wspiera papieża Franciszka we wszystkich inicjatywach humanitarnych, ochrony praw człowieka i wolności religijnej. Arcybiskup Jan Romeo Pawłowski w homilii zwrócił uwagę na to, że państwa Grupy Wyszehradzkiej łączą tragiczne doświadczenia dwóch totalitaryzmów XX wieku – nazizmu i komunizmu, ale także często pomijane i zapominane chrześcijańskie korzenie, do których trzeba wrócić. Stwierdził też, że Europa potrzebuje duchowego odrodzenia.
IAR