Niedziela Świętej Rodziny to dzień odpustu w parafii na warszawskim Zaciszu. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Tomasz Sztajerwald.
W homilii podkreślił, że choć niewiele wiemy o życiu Świętej Rodziny z Nazaretu, to powinna być ona wzorem do naśladowania.
– Kiedy przytrujemy się tym fragmentom, które piszą o rodzinie Jezusa, o Jego dzieciństwie, to widzimy, że nawet dla Syna Bożego rodzina była pewną podstawą czy fundamentem. On chciał wychowywać się w ludzkiej rodzinie i wiemy, że staje się ona dla nas wszystkich miejscem naprawdę błogosławionym, do którego chcemy wracać, w którym czujemy się bezpiecznie, pod warunkiem, że panuje w niej miłość i wzajemny szacunek – wskazał biskup.
Duchowny dodał, że Jezus, który urodził się i żył w ludzkim ciele, zna wszystkie aspekty ludzkiego życia.
– Jezus, będąc Bogiem-człowiekiem, różni się od nas tylko tym, że jest bez grzechu. Ale cała Jego kondycja jest nasza, ludzka. On jako dziecko, kiedy narodził się w Betlejem, cierpiał głód, chłód, ale też doświadczał ludzkiej, matczynej miłości od Maryi oraz miłości ojcowskiej od Józefa, swojego przybranego ojca. Doświadczał później trudów dorastania, pracy, nauki, ale także radości, życie w rodzinie, posiadanie krewnych czy przyjaciół – podkreślił kaznodzieja.
Biskup powiedział także, że aby rodzina mogła żyć we wzajemnej miłości, potrzebny jest wspólnie spędzony czas.
– Niekiedy chcemy dać naszym bliskim czy naszym dzieciom najlepsze prezenty, ale zdarza się, że wszyscy tak naprawdę w skrytości swojego serca, w naszych rodzinach tęsknimy za jednym, za kilkoma godzinami spędzonymi po prostu razem, za tym, żeby spędzić ten czas nie przed ekranami smartfonów czy telewizora, ale podczas wspólnego spaceru, spokojnej rozmowy czy po prostu zwyczajnego posiłku, który możemy spożyć bez pośpiechu, po prostu razem – zaznaczył.
Cała homilia biskupa Tomasza Sztajerwalda:
Podczas Eucharystii obecni w kościele małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia
Święto Świętej Rodziny z Nazaretu należy do oktawy Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Obchodzone jest w niedzielę po Bożym Narodzeniu lub 30 grudnia, jeśli 1 stycznia wpada w niedzielę.
Wojciech Dudkowski