O stanie szkół katolickich w pierwszym roku reformy oświatowej, o szkole jako miejscu ewangelizacji we współczesnej Europie oraz o współdziałaniu szkół katolickich w środowisku lokalnym rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy Forum Szkół Katolickich.
W spotkaniu udział biorą przedstawiciele czterystu siedemdziesięciu istniejących w Polsce takich placówek, w których kształci się sześćdziesiąt siedem i pół tysiąca uczniów.
– Do edukacji dodawać ducha formacji – to najważniejsze zadanie szkół, nie tylko katolickich – zauważa biskup Andrzej Czaja. Członek Rady do spraw Duszpasterstwa Młodzieży dodaje, że w kształtowaniu serca konieczne jest rozbudzanie misyjnego zaangażowania i troska o komunikację.
Arcybiskup Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, nawiązując do myśli przewodniej forum, zaczerpniętej z nauczania kardynała Karola Wojtyły: „Chodzi o to, ażeby nasze myślenie o Kościele, bycie w Kościele – istnienie w nim – stało się głębsze, dojrzalsze, autentycznie chrześcijańskie, ewangeliczne” – podkreśla, że jest ono pytaniem: na ile szkoła może dawać doświadczenie wspólnoty Kościoła?
28. Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze zakończy się w środę.
RDJ