Jest ruchem świeckich katolików, którzy pragną wcielać wartości chrześcijańskie w życie publiczne. 25 lat temu reaktywowano Akcję Katolicką w Polsce.
Z okazji rocznicy, w Archikatedrze Warszawskiej na Starym Mieście, odprawiono Mszę Świętą w intencji osób zaangażowanych na rzecz tego ruchu. Eucharystii przewodniczył bp Piotr Jarecki. W homilii przypomniał, że apostolstwo członków stowarzyszenia musi być kreatywne i otwarte na zmieniającą się rzeczywistość i na każdego człowieka. Duchowny podkreślił, że misja Akcji Katolickiej jest uniwersalna, tak jak uniwersalne jest przesłanie Ewangelii.
– Katolickość Kościoła oznacza, że Jego misja nie zna granic. Członek Akcji Katolickiej powinien mieć przekonanie bycia ze wszystkimi i dla wszystkich. Tak jak uniwersalna jest misja Kościoła, tak uniwersalna musi być misja Akcji Katolickiej. Nie powinna nikogo wykluczać ze swojej misji, nikogo nie powinna eliminować, ani uważać za kogoś straconego dla Kościoła, dla Chrystusa, dla Zbawienia. Nie można zamykać się w gronie „swoich” i zamykać się na „obcych”. Nie mentalność „my” i „oni”, ale przeświadczenie że jesteśmy braćmi i siostrami – podkreślał biskup.
Zaangażowanie w Akcję Katolicką wymaga postawy wielkiej otwartości – dodał bp Jarecki.
Odwołując się do nawrócenia św. Pawła zaznaczył, że nawet pierwszym uczniom Jezusa brakowało rozumienia „katolickości”. Biskup podkreślił, że reaktywacja ruchu, po latach komunizmu także nie była łatwa.
– Mówiono mi „z kim ksiądz biskup współpracuje?”, „przecież to są ludzie z dawnego systemu”. A okazało się, że niektórzy z nich, którzy byli nawet w partii, przeżyli w pewnym sensie nawrócenie i stali się czołowymi, autentycznymi członkami tego apostolskiego stowarzyszenia. Otwartość! To bardzo ważna cecha. Bądźcie tacy Kochani – zaznaczył bp Jarecki.
Akcja Katolicka powstała we Włoszech w 1876 roku pod nazwą: „Opera dei Congressi”. W Polsce Ludowej działalność ruchu była zakazana. O reaktywację Akcji Katolickiej zabiegł na początku tak 90-tych papież Jana Paweł II.
Poniżej cała homilia bp. Piotra Jareckiego z Archikatedry Warszawskiej z 02.05.2021:
Krzysztof Jędrasik