
Rok 2024 jest rokiem Rodziny Ulmów. 24 marca przypada 80. rocznica zamordowania rodziny w Markowej za ukrywanie rodzin żydowskich.
„Rodzina Ulmów należy do licznego grona bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę” – wskazano w uchwale sejmowej, uzasadniając uchwalenie roku rodziny Ulmów. 10 września minionego roku w Markowej odbyła się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów z siedmiorgiem ich dzieci.
Metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal podkreślał, że Ulmowie są przykładem ofiarności i miłości bliźniego. Jak mówił, w Piśmie Świętym z domowej biblioteki prawdopodobnie Józef zaznaczył dwa fragmenty o miłości bliźniego i o miłosiernym Samarytaninie. Józef Ulma był szlachetnym człowiekiem, zaangażowanym społecznie i pomagający także osobom narodowości żydowskiej.
Jak dodał bratanek Józefa Ulmy Jerzy Ulma, rodzina wuja posiadała liczącą około 400 książek bibliotekę, wśród nich poezje Juliusza Słowackiego, poradniki dotyczące sadownictwa, fotografii, hodowli jedwabników. Także książkami Józef Ulma dzielił się z sąsiadami. Był chłonny wiedzy i ciekawy świata. Miał wiele talentów, rozwijał je dzięki wiedzy zdobywanej z książek, które także pożyczał innym.
Po beatyfikacji rozpoczęła się w polskich diecezjach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów. Jak mówił postulator procesu beatyfikacyjnego, ksiądz Witold Burda, Ulmowie wypraszają wiele łask, między innymi uzdrowienia, poczęcia dziecka.
Liturgiczne wspomnienie błogosławionej rodziny Ulmów przypadnie 7 lipca, w dniu nawiązującym do daty zawarcia sakramentu małżeństwa przez Józefa i Wiktorię.
Ulmowie zostali uhonorowani przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 roku przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
IAR