15 sierpnia jest obchodzone Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia ono Bitwę Warszawską 1920 roku, zwaną „Cudem nad Wisłą”, stoczoną w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Spektakularne zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką.
Bitwę Warszawską uważa się za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata. Na tegoroczne dwudniowe obchody złożą się dziesiątki wydarzeń o charakterze historyczno-patriotycznym oraz festyny i pikniki.
O godzinie 9.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie zostanie odprawiona msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, o 12.00 zaś odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po niej nastąpi przemarsz żołnierzy ulicami stolicy, w zamian za defiladę wojskową na Wisłostradzie, która co roku przyciągała tysiące mieszkańców, niestety z uwagi na pandemię, została odwołana.
15 sierpnia został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Potem, decyzją komunistycznych władz, święto sił zbrojnych było obchodzone w październiku, w rocznicę walk pod Lenino. Dzień ustanowiła Rada Państwa w 1950 roku, uznając tę bitwę za początek braterstwa Wojska Polskiego z Armią Czerwoną.
W latach 1990-1992 święto wojska obchodzono 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji. Obchody 15 sierpnia przywrócił Sejm III Rzeczypospolitej uchwałą z 1992 roku. Święto, ustanowione rozkazem generała Stanisława Szeptyckiego w 1923 roku, nie zostało bowiem anulowane żadnym aktem prawnym.
Bitwa Warszawska, którą upamiętnia Święto Wojska Polskiego, przesądziła o zwycięskim końcu wojny z Rosją, toczącej się w latach 1919-1921. Starcie na przedpolach stolicy rozegrane 15 sierpnia 1920 roku miało dla Polski – oprócz korzyści politycznych i terytorialnych – znaczenie moralne. Było to pierwsze od końca I Rzeczypospolitej wielkie zwycięstwo polskiego wojska nad armią państwa, które jeszcze niedawno było jednym z trzech naszych zaborców i oprócz restrykcji w różnej formie, krwawo zdławiło kilka zrywów niepodległościowych z Powstaniem Styczniowym na czele.
Uchwałą Sejmu i Senatu, rok 2020, w którym przypadała 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, był obchodzony jako Rok Bitwy Warszawskiej.
Prezydent Andrzej Duda z okazji Święta Wojska Polskiego wręczy nominacje generalskie oraz odznaczenia państwowe. Prezydent awansował dziewięciu oficerów wojska na stopnie generalskie, dla siedmiu będzie to pierwsza nominacja generalska. Dwóch oficerów odbierze stopnie generała dywizji – to dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych generał brygady Sławomir Drumowicz oraz komendant główny Żandarmerii Wojskowej generał brygady Tomasza Połuch. Informację o awansach przekazało kilka dni temu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
To będą drugie w tym roku nominacje generalskie w Wojsku Polskim. W marcu, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent wręczył akty mianowania sześciu oficerom.
IAR