Na Wiśle pojawią się promy, a na ulicach zabytkowe autobusy i tramwaje. 1 maja startuje tegoroczny sezon Warszawskich Linii Turystycznych.
To okazja, by atrakcyjnie spędzić czas i z innej perspektywy zobaczyć miasto. Od maja do dyspozycji turystów będzie m.in. linia autobusowa 100, czyli zabytkowe autobusy marki Jelcz i Ikarus, linia tramwajowa 36 oraz promy Słonka, Pliszka i Wilga.
– W maju na tory wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36. Będą jeździły trasą: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT. Z ich okien można podziwiać malowniczą ulicę Filtrową z pamiątkowymi, powstańczymi kotwicami na murach, ulicę Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz i jego modernistyczną zabudowę – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.
„Trzydziesta szóstka” kursuje w godzinach 12.00–20.00. Od niedzieli, 1 maja do 26 czerwca, oraz od 1 do 25 września tramwaje wyjeżdżają na trasę w soboty, niedziele i święta, a w wakacje codziennie – od 27 czerwca do 31 sierpnia.
Linia autobusowa 100
Przejazd zabytkowymi autobusami marek Jelcz i Ikarus to prawdziwa podróż w czasie.
– „Setka” pozwoli zwiedzić Warszawę na obu brzegach Wisły. Wycieczkę autobusem linii 100 można połączyć ze spacerem po atrakcyjnych zakątkach Warszawy. Można nim dojechać m.in.: na Stare Miasto, do Parku Praskiego i ZOO, w Aleje Ujazdowskie czy do Łazienek Królewskich. Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych 'setka” kursuje w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca od godz. 12.00 do 18.00 – mówi rzecznik Zarząd Transportu Miejskiego, Tomasz Kunert.
Na Wiśle pojawią się promy, które będą kursować na trzech trasach. Popłynie także statek do Serocka.
Prom Słonka popłynie na trasie: Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża); prom Pliszka – Most Józefa Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża); Wilga – Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża).
Od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 25 września promy kursują w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 maja i 17 czerwca. Od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie. Promy Pliszka i Słonka zabierają 21 a Wilga 40 pasażerów oraz rowery. Przeprawa jest bezpłatna.
Statek do Serocka
Statek „Zefir” wypływa z przystani na Żeraniu i kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i plażowiczów. „Zefir” zabiera na pokład 98 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.
W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie (ok. 2 h), a następnie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o godz. 9.00, a powrót do Warszawy jest planowany ok. godz. 18.00.
Statek do Serocka będzie pływał od 1 maja do 25 września w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca.
Krzysztof Jędrasik