Podczas wtorkowego (11 grudnia) posiedzenia rząd przyjął projekt ustawy o waloryzacji rent i emerytur.
Od marca, najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione do 1100 złotych brutto w przypadku: emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej oraz renty socjalnej.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że wydatki na świadczenia emerytalno-rentowe w ciągu dwóch lat wzrosną o ponad 20 miliardów złotych. Na tę kwotę złoży się koszt przywrócenia wieku emerytalnego oraz właśnie przewidziany przez przyjęty dzisiaj projekt wzrost najniższych świadczeń. Odpowiednio wzrost nakładów wyniesie 12 miliardów złotych i 8 miliardów 400 milionów złotych. Minister Rafalska podkreśliła, że właśnie emeryci i renciści stanowią jedną z grup najbardziej upośledzonych w wyniku ustrojowej transformacji.
Do 825 zł brutto wzrośnie najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że najniższa gwarantowana podwyżka świadczenia emerytalnego i rentowego wyniesie 70 złotych brutto. Zostanie nią objętych ponad sześć milionów osób.
IAR