– Będziemy wspominać najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia – powiedział ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Jak stwierdził, świętowanie misteriów wielkanocnych warto rozpocząć już w Wielki Czwartek.
– Święte Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej, a kończy Nieszporami w Niedzielę Wielkanocną. Przez trzy dni przychodzimy codziennie do kościoła uczestnicząc w liturgii Triduum, które stanowi właściwe obchody Świąt paschalnych, a nie dopiero niedziela wielkanocna i następujący po niej poniedziałek – stwierdził.
Kapłan podkreślił również, że kolejny dzień, Wielki Piątek stał się w tradycji chrześcijańskiej pamiątką Męki Chrystusa. Stał się również jedynym dniem w roku, kiedy nie sprawuje się Eucharystii.
– W kościołach odprawiana jest wówczas Liturgia Męki Pańskiej. Podczas tej liturgii wspominamy ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Warto tego dnia dziękować Panu Bogu za Jego obecność pośród nas w Najświętszym Sakramencie oraz za dar szafarzy Eucharystii, czyli kapłanów – przypomniał ksiądz Leszek Gęsiak.
Rzecznik KEP podkreślił, że najważniejszym i kulminacyjnym momentem Triduum Paschalnego jest Wigilia, sprawowana w noc zmartwychwstania Jezusa. Odniósł się do bogactwa symboli i czytań, obecnych wówczas w kościołach. Nawiązał też do słów świętego Augustyna, który nazwał tę chwilę w roku liturgicznym „Matką wszystkich Wigilii”.
Artur Chmielewski