W sobotę 11 maja diecezja warszawsko – praska stała się kolejnym miejscem do którego dotarły relikwie błogosławionej rodziny Ulmów. Relikwiarz został przekazany po procesji różańcowej, która wyruszyła z kościoła Ducha Świętego w archidiecezji warszawskiej. Niosły go kolejno rodziny wielodzietne uczestniczące w uroczystości. Przed 18:00 biskup Romuald Kamiński oraz ksiądz doktor Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Duszpasterstwa Rodzin KEP wraz z wiernymi powitali doczesne szczątki męczenników.
Podczas homilii biskup Romuald Kamiński, podkreślał powagę tego wydarzenia oraz szczególną rolę błogosławionej rodziny Ulmów w życiu duchowym wiernych.
– Przybyli do nas wielcy, ci którzy są przyjaciółmi Boga i mają tego świadectwo. Dla naszej wspólnoty i domu diecezjalnego ogromne wyróżnienie. Jesteśmy wdzięczni Panu, że posłał do nas pielgrzymów na tej ziemi, każdego dnia zatroskanych o to, aby poradzić sobie z zadaniem wspierania nas. Oni są po najważniejszych egzaminach z człowieczeństwa i świętości, zdali je pomyślnie. Teraz oddają chwałę Najwyższemu i towarzyszą nam w naszej drodze – mówił ordynariusz diecezji warszawsko – praskiej.
Hierarcha przypomniał w kazaniu o roli rodzin jako podstawowej komórki społecznej budującej wspólnotę kościoła oraz prosił o modlitwę w ich intencji. Biskup Romuald Kamiński zwrócił uwagę na fakt, iż to właśnie wspólne dążenie do świętości było nadrzędną wartością rodziny z Markowej. Filarami, które przyświecały relacji rodzinnej Ulmów było współodczuwanie polegające na wspólnotowym przeżywaniu radości i problemów oraz poszukiwaniu rozwiązań oraz współdziałanie we wszystkich sferach życia, zarówno duchowych jak i ludzkich.
– Współzrozumienie… Dobrze się rozumieją. To nie jest tak, że jedno drugiemu musi godzinami wykładać swoje racje. Czują to bez słów. Drodzy moi, to jest łaska. To jest coś nadzwyczajnego. Powiedzielibyśmy, że jednego ducha są – mówił biskup Romuald Kamiński.
Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów pozostają teraz w parafii katedralnej świętego Floriana i świętego Michała Archanioła na mszy świętej, która rozpoczęła się o godzinie 12:30. Modlitwa przy doczesnych szczątkach męczenników będzie możliwa do godziny 13:30.
Przypomnijmy, peregrynacja na terenie naszego kraju rozpoczęła się we wrześniu 2023 roku, a będzie trwała do 21 września. Wraz z nawiedzeniami w kolejnych diecezjach i archidiecezjach pokazywana jest wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, która opowiada o losach Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z dziećmi, którzy za ukrywanie Żydów zostali rozstrzelani wraz z nimi 24 marca 1944 roku. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka beatyfikacja rodziny odbyła się 10 września tego roku w Markowej.
Tekst i zdjęcia Artur Chmielewski