Biskupi umyli nogi dwunastu mężczyznom. Rozpoczęło się Triduum Paschalne
Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęło się Triduum Paschalne – najważniejsze obchody w roku liturgicznym, upamiętniające Ostatnią Wieczerzę, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Chrystusa.
Uroczystej Eucharystii w kościele Najczystszego Serca Maryi na Grochowie przewodniczył biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński
– Jeśli ktoś zada sobie trudu i dobrze zrozumie te tajemnice, które od Wielkiego Czwartku do wielkanocnego poranka przeżywamy, to naprawdę jest zrozumieć piękność Bożych darów ze względu na nas, na człowieka – zwrócił uwagę w homilii.
Biskup podkreślił, że bycie chrześcijaninem to wielka radość, którą powinniśmy dzielić się z innymi.
– Jakże my jesteśmy szczęśliwi. Każdy chrześcijanin powinien sobie to uroczyście w te dni powiedzieć w niezwykłym zachwycie – niech to wreszcie do nas dotrze! Jesteśmy prawdziwymi wybrańcami, pełnymi szczęścia i radości, że na naszej drodze spotkaliśmy Jezusa. Prowadźmy do Niego innych – powiedział zebranym wiernym Pasterz.
Cała homilia biskupa Romualda Kamińskego:
(kadr z transmisji Youtube KLIKNIJ)
Liturgię w katedrze świętych Michała i Floriana odprawił biskup Jacek Grzybowski. W homilii przypomniał, że sakramenty Kościoła to widzialne znaki niewidzialnej łaski.
– To jest materia, która w odpowiedniej formule modlitwy i znaków, które muszą być ściśle określone przez kościół, czyni rzeczy niewidzialne. Stąd ta prosta definicja, ale bardzo głęboka. Żeby przyjąć to, co niewidzialne, wyrażone w znakach zewnętrznych chleba, wody, oleju, musimy mieć wiarę – podkreślił.
Duchowny dodał, że Wielki Czwartek jest wspomnieniem pierwszych Sakramentów.
– Dwa tysiące lat temu, w tej małej wspólnocie dwunastu uczniów, Jezus przekazał im i ich następcom szczególny dar: Chleb Życia Wiecznego, Swoje Ciało i Swoją Krew. Jest to tak trudne do pojęcia, że na każdej Mszy świętej, po słowach konsekracji, mówimy: Oto wielka tajemnica wiary – zaznaczył.
Cała homilia biskupa Jacka Grzybowskiego:
Podczas Mszy świętych biskupi umyli nogi dwunastu mężczyznom, na pamiątkę dwunastu Apostołów. Zamiast końcowego błogosławieństwa Najświętszy Sakrament przeniesiono do ołtarzy zwanych ciemnicą.
Wojciech Dudkowski