W 80. rocznicę rozpoczęcia operacji Ostra Brama IPN, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Urząd Dzielnicy Targówek organizują rodzinny piknik edukacyjny. To wyjątkowa okazja na poznanie historia bohaterskich zmagań o Wilno i sylwetki dowódców Armii Krajowej.
Wydarzenie zatytułowane 'Operacja Ostra Brama 44′ rozpoczyna się 6 lipca o godzinie 12:00 na placu Trynopolskim w Warszawie. O atrakcjach jakie czekają uczestników pikniku mówiła Radiu Warszawa Naczelnik Wydział Badań i Edukacji Archiwalnej IPN Magdalena Mołczanowska.
– Chcemy przede wszystkim przypomnieć, czym była operacja Ostra Brama, ale chcemy też opowiedzieć o Wilnie, które jest miastem symbolem. Planowane są spacery z przewodnikami, którzy opowiadać będą o Wilnie, stolicy Litwy. Będzie mowa o architekturze tego miasta i jego historii. Jedną z atrakcji będzie przygotowana przez Archiwum IPN mobilna gra miejska.
Wśród atrakcji loteria fantowa, gra historyczna i wiele innych – mówi Naczelnik Wydział Badań i Edukacji Archiwalnej IPN Magdalena Mołczanowska.
– Zapraszamy również do namiotu filmowego, w którym będzie można zobaczyć amatorsko okręcone przez Wilniuków obrazy dotyczące ich miasta, ale także filmy Instytutu Pamięci Narodowej związane z samą operacją czy wileńską armią krajową. A trakcją będzie także pokaz umundurowania i broni z epoki.
Organizatorami wydarzenia jest IPN, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Urząd Dzielnicy Targówek. Piknik startuje jutro o godzinie 12:00 na placu Trynopolskim w Warszawie.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.