Jako ochotniczki służyły na froncie i pomagały żołnierzom – teraz można poznać ich historię na Krakowskim Przedmieściu.
Ekspozycja przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową nosi tytuł „PSK- Pomocnicza Służba Kobiet w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1941-1946”.
Pomocnicza Służba Kobiet była nietypową formacją wojskową – mówi kustosz w Centralnej Biblioteki Wojskowej, Zofia Kunert.
– Służyły w niej kobiety, które z łagrów wywiezione w 1939 czy 1940 roku w głąb Związku Radzieckiego docierały do Armii Polskiej Generała Andersa na terenie ZSRR. Jest to formacja właściwie zapomniana, pomijana. O roli tych kobiet było głucho – wyjaśnia Zofia Kunert.
Ekspozycja przygotowana została na podstawie zdjęć samych ochotniczek – dodaje historyk.
– To jest wystawa fotograficzna, planszowa. Oparta jest na albumie wydanym w 1946 roku w Rzymie. Żołnierki, które służyły w Pomocniczej Służbie Kobiet, robiły mnóstwo zdjęć swoim koleżankom i w 1946 roku został wydany album „W służbie dla Ojczyzny. Kobieta-żołnierz 2 Korpusu 1941–1946” – informuje Zofia Kunert.
Wystawa będzie prezentowana do końca lipca w Galerii Plenerowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na Krakowskim Przedmieściu.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.