–W tym roku do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej tylko w ramach grup zorganizowanych przybyło 40 000 maturzystów – mówi rzecznik i dyrektor Biura Prasowego, ojciec Michał Bortnik. Jak przyznał pielgrzymki dla uczniów zdających egzamin dojrzałości, rozpoczynają się krótko po rozpoczęciu roku szkolnego.
Tradycje modlitewne związane z powierzeniem swojego życia Matce Bożej sięgają wielu pokoleń i wciąż są żywe wśród młodych.
– Pielgrzymowanie maturzystów każdego roku zaczyna się już we wrześniu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Ostatnie grupy docierają do nas natomiast bezpośrednio w dniach poprzedzających egzaminy. Wiele osób przyjeżdża w grupach szkolnych, klasowych ale nie brakuje także kilkuosobowych kiedy przyjeżdżają do nas grupy przyjaciół, chcąc wspólnie się modlić i prosić o wstawiennictwo Matki Bożej. Robią to nie tylko, żeby poświęcić przysłowiowe długopisy ale przede wszystkim prosić o pomyślne zdanie egzaminów i opiekę nad wyborami życiowymi – wyjaśnia ojciec Michał Bortnik.
Jak przyznał rzecznik Sanktuarium na Jasnej Górze, wśród intencji młodzi ludzie często wspominają o sobie nawzajem oraz powierzają Bogu i Maryi losy Ojczyzny. Maturzyści podczas pielgrzymek mieli okazję przystąpić do spowiedzi, uczestniczyć w Eucharystii oraz poznać bogatą historię Jasnej Góry, która w znaczący sposób przeplata się przez wieki z dziejami Polski.
– Bardzo pozytywną rzeczą jest fakt, iż przyjeżdża także młodzież poszukująca swojej drogi do Boga i Maryi. Często wyjeżdżają stąd z przekonaniem, że to ważne duchowe doświadczenie.
Motywują się nawzajem i wymieniają odczuciami. Cieszę się wraz z innymi duszpasterzami i katechetami, że mówienie o młodych odwracających się od kościoła, tu okazuje się nieprawdą – dodaje rzecznik Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.
Dziś na Jasną Górę przybyli natomiast studenci, którzy uczestniczą w Ogólnopolska Pielgrzymce Akademickiej.
Artur Chmielewski