Zamęt, rozdarcie… JEZUS – podsumowanie rekolekcji dla wszystkich
To były trzy dni refleksji skierowanej do całego Narodu. Wieczorem 13 listopada , zakończyły się internetowe „Rekolekcje dla wszystkich” na Jasnej Górze. Modlitwy i konferencje transmitowane online, były zwieńczeniem nowenny w intencji pokoju i pojednania w Polsce.
Przez ostatnie trzy dni ( od 11 do 13 listopada), katechezy w ramach rekolekcji wygłosili: biskup pomocniczy diecezji ełckiej – Adrian Galbas, metropolita łódzki i administrator apostolski diecezji kaliskiej – abp. Grzegorz Ryś oraz biskup koszalińsko-kołobrzeski – Edward Dajczak.
Hasłem pierwszego dnia narodowych rekolekcji internetowych były słowa: „Wspólnota i pojednanie”. To temat bardzo istotny szczególnie w dniu święta niepodległości. 11 listopada, bp Adrian Galbas, mówił o trwającym obecnie w Polsce zamęcie społecznym i jego przyczynach. Duchowny podkreślił znaczenie odpowiedzialności za każde wypowiadane słowo.
– Ten zamęt, takie mam wrażenie jest spowodowany także nadmiarem słowa. Powiedzieć jest łatwo i potem opublikować jest bardzo łatwo tylko, że to wcale nie uspokaja. Papież Franciszek przestrzega nas wszystkich przed światowością. To jest dzisiaj jedna z największych pokus także Kościoła – światowość, czyli uleganie modom świata, wybieranie tak jak wybiera świat, myślenie tak jak myśli świat, miłość do kliknięć. Robienie wszystkiego, by ulec bożkowi popularności. To pogłębia zamęt. Zawsze słowa które wypowiadamy powinny być przemyślane, a dzisiaj tym bardziej przemyślane – mówił bp Adrian Galbas.
Podczas drugiego dnia rekolekcji 12 listopada, konferencję wygłosił abp Grzegorz Ryś. Duchowny, mówił o dramacie wewnętrznego rozdarcia człowieka, który nieustannie podlega walce dobra ze złem.
– Szatan człowieka okłamał. Nigdy się nie sprawdza to co szatan obiecuje – „będziecie jak bogowie znać dobro i zło”. Nie, człowiek tego nie zna. Cała historia człowieka do pokazuje. Izajasz mówi: „zło nazywają dobrem, a dobro – złem”. Może najbardziej bolesne jest to, co mówi św. Paweł: „gdy chcę czynić dobro narzuca mi się zło. Nieszczęsny ja człowiek” – mówił bp Ryś.
Konferencję w trzecim, ostatnim dniu rekolekcji 13 listopada wygłosił bp Edward Dajczak. Przypomniał on prawdę o wcieleniu Jezusa Chrystusa, która ujawnia ogromna godność każdego człowieka.
– Wielkość Jezusowej miłości objawia się w tym, że on stał się Kimś kogo społeczeństwo nie chciało. Pokazał swoją odwagę i konsekwencje przez to, że stanął wobec tych wszystkich, którzy zostali wykluczeni – mówił bp Dajczak.
Internetowe „Rekolekcje dla wszystkich” na Jasnej Górze zakończyła piątkowa ( 13 listopada) Msza Św. o godzinie 20.00 – połączona z Apelem jasnogórskim.
Nagrania z trzech dni rekolekcji dostępne są >> TUTAJ
Krzysztof Jędrasik