11 rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową już w najbliższą środę 13 marca. W polskich kościołach wierni modlą się w jego intencji.
Już od pierwszego wystąpienia Ojciec Święty zaczął zaskakiwać wiernych – mówi ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
– Prosił o to, żeby Lud Rzymu, zgromadzony na Placu Świętego Piotra udzielił mu błogosławieństwa. To się wydaje tak szalenie trudne, ale rzeczywiście, papież ma świadomość wielkiej podmiotowości kościoła jako takiego. Stąd ta wrażliwość na to, co dzieje się w Ludzie Bożym – zauważa zakonnik.
To papież gestów – dodaje ojciec Tasiemski.
– To papież, które dzwoni na przykład do osób, które przeżyły jakąś osobistą tragedię, pragnie osobiście zapoznać się z tym, co dzieje się na miejscu. Papież czasami zaskakujący, tak jak to uczynił w dzień pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainie, kiedy udał się osobiście do ambasady rosyjskiej – przypomniał
Czego można życzyć papieżowi Franciszkowi na dalszą posługę?
– Na pewno wierności tej misji, którą powierzył mu Chrystus: przewodzeniu kościoła, tego, żeby współpracownicy pomagali mu w tej misji, bo teraz w większym stopniu także musi polegać na współpracownikach, ale też i tych radości, które związane są z owocami niesienia Ewangelii – mówi nasz rozmówca.
Uroczystą Eucharystię w intencji papieża odprawią w Warszawie polscy biskupi.
– 13 marca, o godzinie 18 księża biskupi pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza razem ze Nuncjuszem Apostolskim w Polsce celebrować będą Mszę świętą w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie – zapowiada bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Papież Franciszek jest jednym z najstarszych biskupów sprawujących ten urząd – ma obecnie 87 lat. Więcej lat od niego miał tylko Leon XIII, który zmarł w 94 roku życia.
Wojciech Dudkowski