Dokładnie sto lat temu odbyło się pierwsze posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski po odzyskaniu niepodległości. W Warszawie odbędą się dziś obchody rocznicowe.
Centralnym punktem jubileuszu będzie msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W tym roku, mija także setna rocznica odnowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Dlatego liturgii o godz. 17.30 będzie przewodniczył legat papieski na uroczystości jubileuszowe kard. Pietro Parolin – Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.
W uroczystościach wezmą udział biskupi zgromadzeni na 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski oraz prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Dokładnie 100 lat temu (od 12 do 14 marca 1919 roku) na zaproszenie abp Aleksandra Kakowskiego, biskupi polscy zebrali się w Warszawie na swoim pierwszym posiedzeniu w wolnej Ojczyźnie – mówi historyk Kościoła, bp Marek Solarczk.
Kościół był podmiotem, który przez 123 lata spajał naród podzielony przez trzech zaborców i żyjących w trzech różnych systemach gospodarczych, społecznych i politycznych – zwraca uwagę bp Solarczyk.
Trzy tygodnie po pierwszym zebraniu KEP, Stolica Apostolska uznała stosunki dyplomatyczne z Polską.
Był to sygnał dla całego świata, że Rzeczpospolita Polska stanowi suwerenne państwo i jest podmiotem życia międzynarodowego – dodał bp Solarczyk.
II Rzeczpospolita podpisała Konkordat ze Stolicą Apostolską 10 lutego 1925 roku.
Magdalena Gronek